- ÖVERSIKT
- PRIS
- RESPLAN
- DAGSPROGRAM
- HOTELL
- boka
Följ med på en härlig resa som kombinerar kultur, smakupplevelser och total avkoppling.
Vi börjar i Lettlands charmiga huvudstad Riga, där vi njuter av en vacker båttur, stadsvandring bland jugendhus och historiska kvarter, samt vinprovning med lokala delikatesser. Därefter väntar lantlig idyll med vingårdsbesök och lunch på en herrgård innan vi fortsätter till den eleganta kuststaden Jurmala.
Här står spa, massage och sköna behandlingar i fokus – allt inramat av god mat, förstklassiga hotell och gemytliga middagar i trevligt sällskap.
En resa för alla sinnen!
Resans höjdpunkter:
⭐ Totalt 5 nätter på 4 & 5-stjärnigt hotell inkl. frukost
⭐ Rofylld kanaltur genom Riga
⭐ Guidad stadsvandring med svensktalande guide i Riga
⭐ 3 st trerättersmiddagar inkl. dryck
⭐ 3 st spabehandlingar
⭐ Spainträde till samtliga hotell
⭐ Vinprovning och vingårdsbesök
DATUM
Till 19 augusti 2026
PRIS PER PERSON, del i dubbelhytt/dubbelrum
Avreseort

I priset ingår
• Club Eriks färdledare
• Flyg i ekonomiklass Stockholm – Riga t/r inkl. alla skatter och avgifter
• Samtliga transfers enligt program
• 2 nätter på Grand Poet Hotel***** inkl. frukost
• 3 nätter Jurmala SPA Hotel**** inkl. frukost
• Kanalbåt i Riga inkl. dryck och lättare tilltugg
• 3 st 3-rättersmiddagar inkl. dryck
• Stadsvandring i Riga med svensktalande guide
• Provsmakning av internationella & lokala viner i Riga
• Besök på ABAVAS vingård inkl. lunch och dryck
• 3 st spabehandlingar
• Lojalitetsbonus 2% på resans pris
Tillägg
- Enkelrumstillägg: Pris på förfrågan
- Avbeställningsskydd Gouda, 7% av resans pris
- Reseförsäkring Gouda: Pris på förfrågan
Vi reserverar oss för slutförsäljning och eventuella förändringar i program och pris som ligger utanför vår kontroll.

PRELIMINÄRA FLYGTIDER
Vi flyger med Air Baltic tur/retur. Exakta flygtider bekräftas vid bokning. Kontakta oss om ni önskar flyga från annan ort.
DAGSPROGRAM
VIVA Enjoy
Enjoy the moment!
VIVA Enjoy gjorde sin jungfruresa i januari 2025 och är det tredje fartyget i VIVAs nyaste serie, som använder toppmodern hybridteknik som är snällare mot miljön.
Miljöerna ombord är moderna och stilfulla, i ljusa färger. Hytterna på Diamond och Ruby däck har alla fransk balkong och är inbjudande och utrustade med alla bekvämligheter.
All Inclusive – god mat, och obegränsat med dryck
På VIVA Cruises fartyg gäller så kallad All Inclusive, dvs. att förutom all god mat, mineralvatten och specialkaffe så ingår även obegränsat med öl, vin, drinkar och starksprit under kryssningen. En gång under kryssningen serveras en afternoon tea med mängder av godsaker.
Efter en händelserik dag inbjuder panoramaloungen dig att njuta av en drink med en vacker utsikt. Skäm bort dig med en gourmetmåltid i Riverside, huvudrestaurangen, vars meny innehåller både lokala rätter och specialiteter från det internationella köket. Det finns också två specialrestauranger, Moments – med fokus på det italienska köket och Bistro där det bjuds asiatiskt och Medelhavs-rätter. Båda dessa ingår i priset, men man bokar bord för att säkra en plats.
Underhållningen inkluderar dagliga livemusikuppträdanden, frågesportspel, matlagningsdemonstrationer, temadanskvällar och berikande föreläsningar relaterade till kryssningens destinationer. Utmana dig själv och ditt resesällskap med ett parti schack eller koppla av på det stora soldäcket med gott om solstolar där du kan njuta av utsikten över de vackra landskapen. Här finns det också en pool att svalka sig i under varma dagar. Du kan också ladda batterierna i wellnessavdelningen med bastu och olika behandlingar.