Följ med vår fantastiska färdledare Dag Storsletten till hans gamla hemtrakter på en sakralt vacker sjöresa på sträckan Bergen och Kirkenes. Norge erbjuder ett av världens vackraste fjordlandskap och ingen kan presentera detta lika bra som Dag.

HAVILA kryssar längs den norska kusten med världens modernaste och mest miljövänliga kustkryssningsfartyg som endast drivs av batteri och LNG (gas). Du seglar således genom världsarvet med avsevärt minskade utsläpp, med ett helt tyst fartyg.

Varje årstid har sina egna höjdpunkter och egenheter – det finns få platser där dessa variationer är så tydliga som i Norge. Om du har riktig tur kan du få uppleva samtliga fyra årstider på en och samma dag.

VÅREN – FJORDSIDORNA VAKNAR TILL LIV
Solen stiger allt högre på himlen och snön kryper allt högre på fjällsidorna. Naturen exploderar med gröna växter och nytt liv. Våren ändrar landskapet från dag till dag och gör det till en fantastisk tid att segla längs kusten och genom fjordarna.


DELA MED DINA VÄNNER:

DATUM

Från 7 maj 2024
Till 13 maj 2024

PRIS PER PERSON, del i dubbelhytt/dubbelrum

Seaview Superior double/twin
33 900:-
Seaview Deluxe
39 900:- PÅ FÖRFRÅGAN
Juniorsvit
51 900:- 1 HYTT KVAR

Avreseort

  • Stockholm
PROJEKTLEDARE
Josefine Stenberg
josefine.stenberg@cluberiks.se
08-20 55 00

I priset ingår

  • Club Eriks värd
  • Flyg Stockholm – Bergen // Kirkenes – Arlanda t/r inkl. alla idag kända skatter och avgifter
  • Kryssning  i vald hyttkategori, ombord på Havila Polaris
  • Alla transfers
  • Helpension ombord, exkl. dryck
  • Exklusiv tillgång till ytterligare måltider och bakverk i Havly Café, samt standardkaffe och te var som helst på fartyget, utan kostnad**
  • Hamnavgifter, skatter och dricks ombord
  • Lojalitetsbonus på 2 % av resans pris

**Förpackade produkter som snacks, drycker på flaska eller juice ingår inte.

Tillägg

  • Enkelhyttstillägg Seaview Superior: 16 000:-
  • Avbeställningsskydd Gouda 7% av beloppet som skyddas
  • Reseförsäkring ERV tillägg till hemförsäkring

Vi reserverar oss för slutförsäljning och eventuella förändringar i program och pris som ligger utanför vår kontroll.

DELA MED DINA VÄNNER:
PRIS PER PERSON, del i dubbelhytt/dubbelrum
Seaview Superior double/twin
33 900:-
Seaview Deluxe
39 900:- PÅ FÖRFRÅGAN
Juniorsvit
51 900:- 1 HYTT KVAR
PROJEKTLEDARE
Josefine Stenberg
josefine.stenberg@cluberiks.se
08-20 55 00


PRELIMINÄRA FLYGTIDER

DAG
FLYG
TIDER
FLYGTID
07 maj
Stockholm - Bergen
11.25 - 12.45
13 maj
Kirkenes - Oslo
11.35 - 13.40
13 maj
Oslo - Arlanda
16.05 - 17.05

Vi flyger med SAS. Kontakta oss om ni vill uppgradera era biljetter eller flyga från annan ort så gör vi en prisförfrågan till flygbolaget.


KRYSSNINGSSCHEMA

DAG
HAMN
ANKOMST
AVGÅNG
7 maj
Bergen
-
- 20.30
8 maj
Florø
- 02.45
- 03.00
8 maj
Måløy
- 05.15
- 05.30
8 maj
Torvik
- 08.20
- 08.30
8 maj
Ålesund
- 09.45
- 20.00
8 maj
Molde
- 22.35
- 23.05
9 maj
Kristiansund
- 02.45
- 03.00
9 maj
Trondheim
- 09.45
- 12.45
9 maj
Rørvik
- 21.40
- 22.00
10 maj
Brønnøysund
- 01.35
- 01.45
10 maj
Sandnessjøen
- 04.35
- 04.50
10 maj
Nesna
- 06.00
- 06.10
10 maj
Ørnes
- 10.00
- 10.10
10 maj
Bodø
- 13.05
- 15.20
10 maj
Stamsund
- 19.15
- 19.40
10 maj
Svolvær
- 21.20
- 22.15
11 maj
Stokmarknes
- 01.30
- 01.40
11 maj
Sortland
- 02.55
- 03.10
11 maj
Risøyhamn
- 04.35
- 04.50
11 maj
Harstad
- 07.10
- 07.45
11 maj
Finnsnes
- 11.00
- 11.30
11 maj
Tromsø
- 14.15
- 18.15
11 maj
Skjervøy
- 22.10
- 22.25
12 maj
Øksfjord
- 01.50
- 02.00
12 maj
Hammerfest
- 05.05
- 05.45
12 maj
Havøysund
- 08.30
- 08.45
12 maj
Honningsvåg
- 10.55
- 14.30
12 maj
Kjøllefjord
- 16.40
- 17.00
12 maj
Mehamn
- 18.55
- 19.15
12 maj
Berlevåg
- 22.00
- 22.10
13 maj
Båtsfjord
- 00.00
- 00.30
13 maj
Vardø
- 03.30
- 03.45
13 maj
Vadsø
- 06.55
- 07.10
13 maj
Kirkenes
- 09.00
-
DELA MED DINA VÄNNER:

DAGSPROGRAM

Dag 1 • 7 maj
Avresa till Bergen

Idag flyger vi till Bergen. När vi kommer till Bergen tar vi oss gemensamt till hamnen för att checka in på HAVILA Polaris, för att påbörja vårt äventyr mot Kirkenes.

Dag 2 - 7 • 6 -13 maj
Kryssning från Bergen till Kirkenes

Vi kryssar från Bergen till Kirkenes och gör många trevliga stopp på vägen. Se resrutten dag för dag under RESPLAN.

Havila Voyages

Vid ankomst till Kirkenes åker vi gemensamt till flygplatsen för att flyga hem till Sverige igen!

DELA MED DINA VÄNNER:

Havila Voyages

Världens vackraste kustresa

Den norska kusten och den klassiska havsresan mellan Bergen och Kirkenes väntar med sina djupa fjordar och höga fjäll, enorma glaciärer och myller av små öar och skär. Med Havila Voyages ska du kunna resa med de mest miljövänliga passagerarfartygen på den norska kusten. Du kan segla i timtal utan buller och utsläpp, och uppleva storslagen och sårbar natur samtidigt som du avger minsta möjliga miljöavtryck. På land väntar norska kuststäder och polarupplevelser. Ombord får du norska smakupplevelser och modern komfort i nordisk design. På sommaren är nätterna ljusa med midnattssol. På vintern väntar den mörka polarnatten och norrskenet. En resa med Havila Voyages innebär lugn och närkontakt med naturen. Det är frisk luft och salta vindar, smala fjordar och havet med sin ändlösa horisont. Hos Havila Voyages får du det avbrott i vardagen som du behöver. Välkommen till ”The Perfect Escape”.

Flexibilitet till havs

Om du väljer den tolv dagar långa rundresan från Bergen till Kirkenes och tillbaka får du uppleva alla de 34 olika hamnarna på dagtid. Du kan också välja bara enkel resa, från söder till norr eller omvänt, eller så kan du ta en kortare tur på två till tre dagar genom fjordarnas Norge, till polcirkeln och Lofoten eller runt Nordkapp.

En smakresa

En del av världens vackraste kustresa är kulinariska upplevelser fyllda av historia och tradition, innovation och kreativitet, smak, kvalitet och äkta matglädje. Gröna fjordsidor längs stupbranta fjäll, långsträckta vidder, stugor, gårdar och väderbitna fiskebyar. Havila Voyages väljer råvaror från hela Norge och från mat- och dryckestillverkare som lägger ner hela sin själ i att skapa smaker i världsklass. Dessa vill rederiet dela med dig.

En resa med Havila Voyages är en resa genom norska mattraditioner. De besöker 34 hamnar som var och en har sina specialiteter och egna recept. Dessa använder rederiet för att ge dig en rundtur i lokala smaker och norsk traditionell kost. På så sätt får du en smakresa som du inte kan uppleva någon annanstans än hos Havila Voyages. Du kan se fram emot glimrande vit torsk, de solgula vilda hjortron som endast växer långt norrut och det tunna festbrödet läfsor till kaffet. Att äta handlar om mer än att bli mätt. Maten hos Havila Voyages är en del av upplevelsen med smakerna, serveringen och inte minst utsikten från matbordet. Och det maten berättar om Norges historia och mattraditioner är de kryddor i minnet du kommer att fortsätta smaka på även efter resan.

Passagerkapacitet:
Tonnage:
Längd:


DELA MED DINA VÄNNER:

Dag Storsletten

Adress
Telefon
Dag-Storsletten

Dag Storsletten

Dag föddes och växte upp i ett litet pensionat i Nord-Norge, han började som kabinanställd på SAS med delad flygtjänst och administrativt arbete på flygbolagets huvudkontor och där jobbade han i mer än 40 år. 1984 flyttade Dag till Stockholm.

Under alla år har historia och geografi varit stora delar av hans intresse, vilket har lett till att han efter pensioneringen har fått möjligheten att ta med grupper som färdledare för Club Eriks och amerikanska reseföretag längs Norges kust mellan Bergen och Kirkenes. Det har även blivit andra resor till andra destinationer och världsdelar.

Att resa med vår fantastiska färdledare Dag till hans gamla hemtrakter på en sakralt vacker sjöresa på sträckan Bergen och Kirkenes är ren magi. Norge erbjuder ett av världens vackraste fjordlandskap och ingen kan presentera detta lika bra som Dag.

Han gör även en hel del andra resor med Club Eriks också och är riktigt uppskattad bland Club Eriks gäster!

DELA MED DINA VÄNNER:

Avreseort*

Stockholm

Resdatum*

7 maj 2024 - 13 maj 2024

Resenär 1

Observera att namnen måste stavas som i passet, tilltalsnamn med versaler!



Kopiera uppgifter till nästa resenär

Pris per person

Om du reser ensam måste enkelhytt-/enkelrumstillägg under tillägg kryssas i (även om det bara är en förfrågan)

Seaview Superior double/twin: 33 900:-
Seaview Deluxe: 39 900:- PÅ FÖRFRÅGAN
Juniorsvit: 51 900:- 1 HYTT KVAR

  • Enkelhyttstillägg Seaview Superior: 16 000:-
  • Avbeställningsskydd Gouda 7% av beloppet som skyddas
  • Reseförsäkring ERV tillägg till hemförsäkring

Vi reserverar oss för slutförsäljning och eventuella förändringar i program och pris som ligger utanför vår kontroll.

Jag vill ha faktura och bokningsbekräftelse via vanlig postgång
Jag vill ha faktura och bokningsbekräftelse via epost
Ja, jag godkänner Club Eriks särskilda villkor*
Jag har tagit del av information om GDPR hos cluberiks.se