Tillsammans upplever vi Sydkorea och Japan när klimatet är som mest behagligt och parkerna vackert färgade, klädda i höstskrud. Vi upplever Sydkoreas huvudstad Seoul och gör intressanta utflykter i staden med omnejd under resans första dagar.

Vi kliver ombord det fina fartyget Celebrity Millenniuum och låter oss stilla färdas längs Japans sydöstra kust med fleras intressanta stopp längs vägen.

Från Osaka besöker vi den gamla huvudstaden Kyoto där historien är väl bevarad. Vi upplever även historiska platser som Hiroshima och Kagoshima och den heliga vulkanen Fuji. Vi avslutar vår fina resa i Tokyo – en av världens mest pulserande städer. Neonskyltarna lyser upp kvällarna men närheten till den vackra historien alltid finns närvarande.  Vi besöker vackra parker, intressanta tempel och får en inblick i den unika japanska kulturen.

Bada i varma källor, besök vackra tempel, shoppa och bekanta er med den unika kulturen och maten.

Ombord Celebrity Millennium kan ni slappna av och njuta av fartygets faciliteter. Pooler, barer, flera restauranger och härlig spa-avdelning. Personalen gör allt för att ni ska känna er välkomna. På kvällarna bjuds det på underhållning och shower i teatern.

Karta kryssning Sydkorea japan oktober 2026


DELA MED DINA VÄNNER:

DATUM

Från 1 oktober 2026
Till 20 oktober 2026

PRIS PER PERSON, del i dubbelhytt/dubbelrum

Utsideshytt med fönster
Balkonghytt

Avreseort

  • Stockholm
  • Köpenhamn
  • Göteborg
PROJEKTLEDARE
Viktor Falk
Viktor Falk
viktor.falk@cluberiks.se
08 – 20 55 00

I priset ingår

  • Club Eriks färdledare
  • Flyg Stockholm – Seoul / Tokyo – Stockholm i ekonomiklass inkl. alla idag kända skatter och avgifter
  • 3 nätter på hotell 4* i Seoul, del i dubbelrum, inkl. frukost
  • Guidade utflykter i Seoul enligt program
  • 3 nätter på hotell 4* i Tokyo, del i dubbelrum, inkl. frukost
  • Guidade utflykter i Tokyo enligt program
  •  Luncher och middagar i Sydkorea och Japan enligt program
  • 12 nätters kryssning, i vald hyttkategori, ombord Celebrity Millennium
  • Helpension ombord inkl. Classic Dryckespaket
  • Roomservice kl. 05.00 – 24.00 ombord
  • Underhållning och en mängd aktiviteter ombord
  • Hamnavgifter, skatter och dricks ombord
  • Utflykt till Kyoto enligt program
  • Utflykt i Yokohama enligt program
  • Dricks till lokalguider och busschaufförer i Japan
  • Engelsktalande lokalguider i Japan
  • Lojalitetsbonus på 2% av resans pris

 

Tillägg

Vi reserverar oss för slutförsäljning och eventuella förändringar i program och pris som ligger utanför vår kontroll.

DELA MED DINA VÄNNER:
PRIS PER PERSON, del i dubbelhytt/dubbelrum
Utsideshytt med fönster
Balkonghytt
PROJEKTLEDARE
Viktor Falk
Viktor Falk
viktor.falk@cluberiks.se
08 – 20 55 00


KARTA

PRELIMINÄRA FLYGTIDER

DAG
FLYG
TIDER
FLYGTID
1 okt
Stockholm - München
11.50 - 14.00
2h10
1 okt
München - Seoul
15.50 - 09.55+1
11h05
20 okt
Tokyo - Frankfurt
11.45 - 19.00
14h15
20 okt
Frankfurt - Stockholm
22.15 - 00.20
2h05

Det går lika bra att flyga från Köpenhamn eller Göteborg.
Hör av er om ni vill uppgradera er flyg till Business Class eller om ni har andra frågor.


KRYSSNINGSSCHEMA

DAG
HAMN
ANKOMST
AVGÅNG
5 okt
Seoul, Sydkorea
-
- 17.00
6 okt
Till havs
-
-
7 okt
Jeju Island, Sydkorea
- 07.000
- 17.00
8 okt
Kumamoto, Japan
- 07.00
- 17.00
9 okt
Kagoshima, Japan
- 10.00
- 18.00
10 okt
Hiroshima, Japan
- 11.30
- 21.00
11 okt
Till havs
-
-
12 okt
Osaka, Japan
- 08.00
-
13 okt
Osaka, Japan
-
- 20.00
14 okt
Till havs
-
-
15 okt
Shimizu Mt Fuji, Japan
- 07.00
- 18.00
16 okt
Tokyo (Yokohama)
- 07.30
-
17 okt
Tokyo (Yokohama)
- Avstigning 09.00
-
DELA MED DINA VÄNNER:

KARTA

DAGSPROGRAM

1 okt
Avresa

På förmiddagen lyfter vårt flyg och via München tar vi oss till Sydkoreas huvudstad Seoul där vi landar förmiddagen därpå, lokal tid.

Så sent som för 100 år sedan var hamnen i Incheon en liten fiskeby på koreahalvöns västra kust. Idag är det en del av Seoul och en av världens största städer. Här blandas nya skyskrapor med äldre asiatiska tempel och arkitektur. Staden har allt en modern storstad förväntas erbjuda och restaurang- och shoppingutbudet är stort. Besök även små mysiga tehus eller se på den mäktiga utsikten från höga Seoul Tower.

2 okt
Seoul

När vi landat och gått igenom passkontrollerna möts vi av vår lokala representant. Vi tar oss in till stan och checkar in på hotellet.

På kvällen möts vi åter för gemensam middag på en lokal restaurang.

Seoul i Sydkorea. Stadssiluett i skymning

3 okt
Seoul, Sydkorea

Efter frukost på hotellet ska vi ut på en heldagstur med lunch i Seoul.

Vi återvänder till hotellet på eftermiddagen och möts återigen i lobbyn för gemensam middag på en lokal restaurang.

Höstfärger i Sydkoreansk park med tempel

4 okt
Seoul, Sydkorea

Idag efter frukost gör vi en spännande tur i Seouls omnejd.

Palats Seoul i Sydkorea

5 okt
Incheon, Sydkorea

Efter hotellets frukost checkar vi ut och beger oss till hamnstaden Incheon och vårt hem de kommande 12 nätterna – Celebrity Millennium. Både lunch och midda gserveras ombord och ni kan i lugn och ro bekanta er med fartyget.
Klockan 17.00 lättar vi ankar.

Fartyget Celebrity Millennium ute till havs.

Celebrity Millennium

Par äter och dricker gott i restaurang Tuscan Grille ombord på Celebrity Constellation.

6 okt
Till havs

Under kryssningens första dag är vi till havs och får chans att lära känna vårt fartyg. Flera restauranger, barer och caféer servar god mat och dryck. Gymmet är öppet hela dagarna och i biblioteket kan ni luta er tillbaka med en god bok. Rederiet anordnar även mängder av aktiviteter för den som vill.

Persian Garden spa ombord på kryssningsfartyget Celebrity Millennium.

7 okt
Jeju Island, Sydkorea

Jeju Island är känd som Koreas Hawaii. Ön domineras av den mäktiga vulkanen Hallasan och här finns vackra sandstränder, lavaformationer och citrusodlingar.

Vackra Jeju Island i Sydkorea.

8 okt
Kumamoto, Japan

Välkommen till stillsamma Kumamoto på ön Kyushu. Här kan ni besöka varma källor och klassiska japanska trädgårdar.

Det majestätiska slottet i stan är ett av japans mest imponerande historiska byggnader.

Kumamoto Castle är en av japans mest imponerande historiska byggnader

9 okt
Kagoshima, Japan

Dagens stopp blir i staden Kagoshima, belägen på ön Kyushu. I bukten utanför staden ligger Sakurajima, en aktiv stratovulkan, som varje år har tusentals små utbrott. Det finns även en stor och härlig botanisk trädgård där man kan ta det lugnt, njuta och andas ut. Klimatet här är behagligt, vilket de palmkantade gatorna vittnar om.

Staden Kagoshima i Japan, med vulkanen Sakurajima i bakgrunden.

10 okt
Hiroshima, Japan

Många associerar Hiroshima till atombombningen staden utsattes för under andra världskriget. Idag är det känt som en fredens stad och vid minnesmonumentet över de döda och skadade den 6 augusti 1945, finns en byggnad som bevarats i sitt förstörda skick sedan bombningen. Här finns även ett intressant fredsmuseum. Det vackra slottet i staden byggdes upp efter kriget och är idag ett populärt turistmål. Väl i staden kan ni även passa på att prova specialiteten Okonomiyaki, den japanska pizzan.

japanska kvinnor i Kimono

11 okt
Till havs

En härlig och avslappnande dag till havs. Ombord på Celebrity Millennium händer saker från morgon till kväll för den som vill och önskar. Intressante föredrag, frågesport och träningspass. För den som vill mysa i stillhet finns flera caféer och små utrymmen med sköna sittplatser både inomhus och ute på soldäck. Till er egen balkong kan ni beställa upp frukost och starta dagen i det tempo ni själva önskar.

Solarium ombord på kryssningsfartyget Celebrity Constellation.

Ombord på Celebrity Infinity.

Par äter en god middag i restaurang Murano ombord på Celebrity Solstice.

Restaurang Murano ombord på Celebrity.

12 okt
Osaka, Japan (Kyoto)

Idag anländer vi till Osaka vilket ger oss en fantastisk möjlighet att göra en gemensam tur med guide till Kyoto.

Kyoto var Japans huvudstad före Tokyo, från 794 till 1868. Staden är mycket vackert belägen i bergen och är än i dag den stad där kejsaren kröns. Den är också en av landets stora vallfartsorter. I Kyoto finns mer än 1 600 buddhist- och shintotempel bevarade; Staden skonades i stort från bombräder under andra värdskriget.
Vi möts utanför fartyget på förmiddagen av vår guide och gemensamt åker vi till Koyto. Vi besöker Ryoan-Ji templet med sin vackra trädgård och gyllene paviljongen, Kinkaku-ji.

Vy över takåsarna i Kyoto, Japan.

13 okt
Osaka, Japan

Miljonstaden Osaka är Japans tredje största och har något för alla. Precis som i många japanska städer korsas historia och tradition med neonskyltar och innovativa moderniteter. Palats och tempel möter shopping och Universal studios. Osaka är även känt för sina kulinariska upplevelser med ett sprudlande utbud av allt från fina restauranger till enkel gatumat. Den japanska pizzan eller pannkakan – Okonomiyaki är en av Osakas mest kända maträtter. Degen görs av är en bas av kål, ägg och mjöl och buljong.

Vy över Osaka i Japan, när träden börjar få höstfärger.

14 okt
Till havs

Vi spenderar en dag till havs ombord Celebrity Millennium.

15 okt
Shimizu, Mt Fuji, Japan

Idag går vi i land i Shimizu, som är en liten hamn söder om Yokohama. Huvudmålet för stoppet är vulkanen Mount Fuji, som för japanerna inte bara är helig utan idag även närmast en symbol för självaste nationen Japan. Vi möts utanför fartyget på morgonen och gör en halvdagstur tillsammans med vår guide där vi, i det förhoppningsvis klara vädret, får en fantastisk utsikt över Fuji och dess omgivningar. Vi avnjuter lunch under turen.

Fantastisk utsikt över Mount Fuji, Japan.

Mount Fuji, Japan

16 okt
Yokohama, Japan

Idag på morgonen har vi nått kryssningens slutmål men fartyget ligger kvar en extra natt. Idag gör vi en guidad tur i Yokohoma med omnejd.

17 okt
Tokyo, Japan

Efter frukost ombord på fartyget kliver vi av och åker gemensamt tillbaka till Tokyo, där vi gör en utflykt tillsammans med vår guide.

Vi besöker en av stadens vackraste japanska parker, Rikugi-en, skapad på 1700-talet. Därefter blir det en tur upp till toppen av Tokyo City Hall, stadshuset, varifrån man har en fantastisk utsikt och vi bekantar oss även med distrikten Shibuya och Odaiba. Efter lunch tar vi oss till vårt hotell för incheckning och middag.

Korsningen Shibuya i Tokyo, Japan.

18 okt
Tokyo, Japan

Efter frukost på hotellet ska vi ut på en heldagstur med lunch i Tokyo.

Tokyo betyder ”den östra huvudstaden”. Den västra och ursprungliga huvudstaden var Kyoto. Vi besöker en av stadens vackra tempel och de kända shoppingdistrikten.

Eftermiddagen ägnas åt Meiji Shrine, ett shinto-tempel dedikerat till ett kejsarpar som dog i början av 1900-talet.
Vi återvänder till hotellet på eftermiddagen och möts återigen i lobbyn för gemensam middag på en lokal restaurang.

Tokyo skyline med Sensoji tempel, Japan.

19 okt
Tokyo, Japan

Idag besöker vi shoppingdistrikten.

Neonskyltar och höga byggnader i Tokyo, Japan.

20 okt
Hemresa

Tidig morgon checkar vi ut och tar oss till flygplatsen för hemfärd.

Sent på kvällen landar åter hemma i Norden. Utvilade och fulla av nya härliga minnen och goda bekantskaper!

DELA MED DINA VÄNNER:

Celebrity Millennium, Infinity, Summit & Constellation

Putsad marmor, vackra träslag och stora glaspartier är utmärkande för fartygen i Millenniumklassen. De är teknologiskt avancerade och möjligheten till nöjen är oändliga – här finns bio- och teatersalong med varierande underhållning och casino. Även en fantastisk spaavdelning och ett välutrustat gym. Ett härligt poolområde och solarium ligger på ”Resort Deck”.

Det finns barer för alla smaker – champagne eller martini?

Njut av den utsökta maten på din kryssning

Millenniumklassens fyra fartyg har nyligen renoverats för att få fler av Solsticefartygens moderna restauranger och spafaciliteter. Maten ombord är utsökt och vinkällaren välfylld.

Hytterna är ca 16 kvm stora och har utsikt mot havet. Balkonghytterna har en balkong på ca 4 kvm med två stolar och ett bord. Dusch, wc, garderob, tv och kassaskåp finns i alla hytter. Fartygen har sviter från 23 kvm upp till 133 kvm.

Passagerkapacitet:
Tonnage:
Längd:


DELA MED DINA VÄNNER:
DELA MED DINA VÄNNER:

Avreseort*

Stockholm
Köpenhamn
Göteborg

Resdatum*

1 oktober 2026 - 20 oktober 2026

Resenär 1

Observera att namnen måste stavas som i passet, tilltalsnamn med versaler!



Kopiera uppgifter till nästa resenär

Pris per person

Om du reser ensam måste enkelhytt-/enkelrumstillägg under tillägg kryssas i (även om det bara är en förfrågan)

Utsideshytt med fönster:
Balkonghytt:

Vi reserverar oss för slutförsäljning och eventuella förändringar i program och pris som ligger utanför vår kontroll.

Jag vill ha faktura och bokningsbekräftelse via vanlig postgång
Jag vill ha faktura och bokningsbekräftelse via epost
Ja, jag godkänner Club Eriks särskilda villkor*
Jag har tagit del av information om GDPR hos cluberiks.se