Reseperiod: 21 - 24 september 2026

Följ med Club Eriks till Åland!

Åland är som gjort för en svensk som vill komma bort – utan att det känns krångligt eller långt bort. Här möts du av ett lugnare tempo, vacker skärgårdsnatur och en genuin charm som är svår att hitta någon annanstans. Havet är alltid nära, med glittrande vatten, röda granitklippor och små pittoreska byar som bjuder in till både upptäckter och avkoppling.

Det som gör Åland extra speciellt är kombinationen av det bekanta och det unika. Du hör svenska överallt, men kulturen har sin egen karaktär, präglad av sjöfart, lokalproducerad mat och stolta traditioner.

Finland var en del av Sverige under ca 700 år, fram till 1809, när vi förlorade ett krig mot ryssarna. Då blev Finland ett ryskt storfurstedöme och var så fram till ryska revolutionen. Den 6 december 1917 blev Finland självständigt, så det är en ung nation.

Men varför är inte Åland svenskt? Det och mycket annat får vi information om under resan, samtidigt som vi njuter av god mat, vackra vyer och intressant kultur.

PROJEKTLEDARE

Ann Ewaldsson
ann.ewaldsson@cluberiks.se
08 – 20 55 00

Avgång

Visa fullbokade resor

Avresedatum
Varaktighet
Hotell/fartyg
Avresa
Platser
Pris
21sep2026
4dagar
Åland
Hotell Arkipelag
Båt
6+Platser
kr.23.900
Loading...

Hotell

Kontakta Club Eriks

Vi på Club Eriks värdesätter den personliga kontakten med dig som kund. För oss är det självklart att ta oss tid – och vår kaffekopp, som du kanske sett i våra annonser, är en symbol för just det.

Fyll i kontaktformuläret, ring eller mejla oss – eller titta gärna in på vårt kontor i Stockholm. Du är alltid varmt välkommen.