- ÖVERSIKT
- PRIS
- Flyg
- DAGSPROGRAM
- Hotell
- Färdledare
- boka
I regi av Owe Sandström, känd från ”Hur gör djur?”, och en av Sveriges mest meriterade zoologer och djurexperter, genomför Club Eriks även under 2025 en oförglömlig resa i Karen Blixens fotspår.
Vi upptäcker Kenyas huvudstad Nairobi, upplever Aberdare National Park vid Mount Kenyas skogsklädda bergssluttningar och tillbringar tid vid Lake Nakurus flamingofyllda stränder. I Great Rift Valley bjuder Lake Naivasha Country Club på avkoppling bland flodhästar och 350 fågelarter, innan det är dags för resans höjdpunkt – Masai Mara National Park.
Med privatflyg anländer vi till lyxiga Governors Camp vid Marafloden, som blir vårt hem på savannen i tre dygn. Tillsammans med Owe och lägrets mycket erfarna guider utforskar vi Masai Mara på nära håll bland cirka 95 däggdjursarter och 450 fågelarter. Detta är ett av Afrikas absolut bästa områden för att beskåda vilda djur!
DATUM
Till 1 november 2025
PRIS PER PERSON, del i dubbelhytt/dubbelrum
Avreseort

I priset ingår
- Club Eriks färdledare (Owe Sandström)
- Flyg Stockholm – Nairobi t/r inkl. idag kända skatter och avgifter
- Privatflyg Naivasha – Governors Camp/Masai Mara – Nairobi
- 2 nätter på 5* Fairmont The Norfolk och day room sista eftermiddagen och kvällen
- 1 natt på 4* The Ark Lodge Aberdare Nationalpark
- 2 nätter på 4* Lake Naivasha Country Club
- 3 nätter på 5* The Governors Masai Mara Safari Camp
- Helpension inkl. dryck (vatten, läsk, öl, vin, kaffe, te m.m.) under hela resan
- Alla transfers enligt program
- Alla inträden till nationalparker, skatter och avgifter
- Alla safariturer och utflykter enligt program (Aberdare NP, Nakuru NP, Lake Naivasha och Masai Mara NP)
- Visum till Kenya (svenska medborgare)
- Dricks till chaufförer och lokala guider
- Lojalitetsbonus på 2% av resans pris
Tillägg
- Uppgradering Business Class: På förfrågan
- Enkelrumstillägg På förfrågan
- Avbeställningsförsäkring med Gouda, 7% av beloppet som ska försäkras
Vi reserverar oss för slutförsäljning och eventuella förändringar i program och pris som ligger utanför vår kontroll.

PRELIMINÄRA FLYGTIDER
Vi flyger med Brussels Airlines på utresan & Lufthansa på återresan! Uppgradering till Business Class och annan avreseort är på förfrågan.
SEA CLOUD
Lyxiga Sea Cloud byggdes redan 1931 och användes som privat yacht för en amerikansk miljonärska. Hon är ett utsökt fartyg som kombinerar den tidlösa elegansen hos segelbåtar från det förflutna med dagens höga säkerhetsstandarder. Fartyget tar endast 64 gäster och har en verkligt unik atmosfär där 10 av de 32 hytterna fortfarande är de ursprungliga hytterna.
De stora seglen ställs in för hand och är en verkligt magisk syn. Det tar ungefär 45 minuter att hissa och hala dem varje gång och det är ett dedikerat team ombord som sköter detta hantverk.
Extravagant charm och autentisk windjammer-känsla
Sea Cloud är en levande legend. Hon byggdes för 90 år sedan som en privat lyxyacht och är idag en självsäker stilikon och en generös värdinna för resenärer som söker det lilla extra till havs.
Passagerare: max 64
Besättning: ca 60
Längd: ca 110 m
Antal segel: 29
Total seglingsyta: 3,000 m²

Deluxe Suite ombord på Sea Cloud.